Podstrona: Przyszłość zeroemisyjnej turystyki w projekcie TOUCAN / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Przyszłość zeroemisyjnej turystyki w projekcie TOUCAN

2024-01-15 , red.  Bożydar Ziółkowski, Krystyna Kmiotek
Przyszłość zeroemisyjnej turystyki w projekcie TOUCAN

Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i strategia „Zielonego Ładu” to podstawowe filary zielonej transformacji Unii Europejskiej (UE). W procesie tym duże znaczenie posiada polityka turystyczna UE z uwagi na dwa jej priorytety, tj. rozwój zrównoważonej turystyki oraz przekształcanie ośrodków turystycznych w kierunku zrównoważonych opcji turystycznych. Są to działania wspierające cele strategiczne Unii Europejskiej na rzecz zerowej emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. oraz cyrkularnej gospodarki.

O projekcie

W obszar tych działań wpisuje się międzynarodowy projekt „TOUCAN – the future of tourism without a carbon footprint”, finansowany ze środków programu Erasmus+ Unii Europejskiej. Inicjatywę podjęło konsorcjum siedmiu podmiotów: GrantXpert Consulting (Nikozja, Cypr), ASSERTED KNOWLEDGE (Ateny, Grecja), Danmar Computers (Rzeszów, Polska), Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza (Rzeszów, Polska), Mindshift Talent Advisory (Lizbona, Portugalia), Yasar University (Izmir, Turcja), Associazione „Submeet – incontrarsi per crescere” (Abruzzo, Włochy). Za koordynację prac projektowych realizowanych w ciągu 24 miesięcy (od 1.01.2022 do 1.1.2024 r.) odpowiadała Politechnika Rzeszowska, a kierownikiem projektu była dr hab. Krystyna Kmiotek, prof. PRz z Zakładu Zarządzania Przedsiębiorstwem na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Cele projektu

Celem głównym projektu TOUCAN było wsparcie w rozwoju tzw. „zielonych kompetencji” pracowników i właścicieli firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w branży turystycznej, jak również początkujących przedsiębiorców oraz kadry prowadzącej kształcenie zawodowe w zakresie wdrażania w branży turystycznej koncepcji niskoemisyjnej gospodarki. Za podjęciem takiej inicjatywy przemawiała konieczność zwiększenia świadomości, poszerzenia wiedzy oraz rozwijania kompetencji w zakresie ochrony środowiska wśród pracowników i właścicieli firm działających w branży turystycznej.

Rezultatem projektu jest przygotowanie kursu e-leraningowego (https://toucan.erasmus.site/pl/)  obejmującego materiały dydaktyczne oraz test do oceny kompetencji. Zawartość kursu była tworzona w ścisłej współpracy z branżą turystyczną, której reprezentanci tworzyli tzw. Working Thematic Group, prowadzone przez każdego z partnerów. Zadaniem WTG były konsultacje na każdym etapie tworzenia materiałów: wyboru tematów, treści modułów, pytań w teście walidacyjnym, wyglądu i funkcjonalności strony z materiałami. W drodze konsultacji uzgodniono, że materiały szkoleniowe powinny obejmować siedem następujących modułów: 1) technologia cyfrowa dla zrównoważonego rozwoju, 2) oszczędność energii w miejscu zakwaterowania, 3) podstawy zielonej recepcji niskoemisyjnej działalności turystycznej, 4) rola agroprzedsiębiorców w procesie niskoemisyjnym, 5) ślad węglowy i planowanie niskoemisyjne w działalności turystycznej, 6) rola organizatorów wycieczek i przewodników w procesie niskoemisyjnym, 7) reorientacja modelu biznesowego na rzecz zrównoważonego rozwoju. Materiały przygotowano z myślą o tym, aby ich forma była jak najbardziej przystępna, dlatego też treści są pisane prostym, komunikatywnym językiem, każdy moduł zawiera opisy dobrych praktyk i pytania (quiz), które mają zachęcić do refleksyjnego studiowania materiałów. Do sprawdzenia wiedzy i umiejętności służy drugi rezultat projektu, tj. test walidacyjny. Kurs jest dostępny na platformie w  języku angielskim oraz we wszystkich językach partnerów (grecki, polski, portugalski, włoski i turecki).

Konferencja „Rozwój branży turystycznej a zielona gospodarka”

Wartością dodaną projektu była konferencja pt. „Rozwój branży turystycznej a zielona gospodarka”, która odbyła się 20 listopada 2023 r. na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Celem konferencji oprócz prezentacji rezultatów projektu było wsparcie sieci współpracy firm z branży turystycznej, dla których istotne znaczenie mają problemy ekologii i rozwoju zrównoważonego. Wydarzenie stanowiło forum dyskusji, które umożliwiło nawiązanie kontaktów i wymiany doświadczeń przez uczestników. Dyskusje, które toczyły się nie tylko na sali konferencyjnej, ale także w kuluarach, zaowocowały nawiązaniem i zacieśnianiem współpracy między uczestnikami oraz wymianą poglądów w zakresie wzajemnych oczekiwań  i celów współpracy. Pojawiły się konkretne pomysły inicjatyw na dalszą współpracę.