Podstrona: Inżynieria ryzyk w sektorze kosmicznym / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Inżynieria ryzyk w sektorze kosmicznym

2023-05-29 , red.  Andrzej Majka, Marta Jagiełowicz
Otwarcie konferencji,

Na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się V międzynarodowa konferencja „Inżynieria ryzyk w sektorze kosmicznym”. Wydarzenie zostało zorganizowane przy udziale wielu renomowanych instytucji, takich jak: Akademia Leona Koźmińskiego, Politechnika Rzeszowska, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polska Agencja Kosmiczna oraz Space Entrepreneurship Institute, przy wsparciu marszałka województwa podkarpackiego.

Komitet organizacyjny

W komitecie organizacyjnym Politechnikę Rzeszowską reprezentowali dr hab. inż. Dorota Stadnicka, prof. PRz oraz dr hab. inż. Andrzej Majka, prof. PRz. W skład komitetu organizacyjnego wchodzili również: dyrektor Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie Michał Pilecki,  dr hab. Katarzyna Malinowska z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Michał Szwajewski ze Space Entrepreneurship Institute.

Zarządzanie ryzykiem w sektorze lotniczym i kosmicznym

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali wicemarszałek województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz. W tym roku tematem przewodnim wydarzenia była dyskusja na temat zarządzania ryzykiem, które niosą za sobą nieprzewidywalne wydarzenia geopolityczne oraz społeczne. W ostatnich latach wszystkie sektory gospodarki musiały radzić sobie ze skutkami pandemii, a obecnie z wojną w Ukrainie i światowym kryzysem gospodarczym. Dotknęło to także sektor lotniczy i kosmiczny, co wpłynęło na konieczność wypracowania nowego podejścia i przemodelowania działalności. Konferencja miała na celu przedstawienie interdyscyplinarnego podejścia do wyzwań technologicznych, zarządczych i prawnych związanych z łańcuchami dostaw w sektorach lotniczym i kosmicznym.

Sesje tematyczne

Podczas konferencji odbyły się sesje tematyczne, w których uczestniczyli cenieni naukowcy oraz eksperci z biznesu. W ramach tych sesji omawiano różne perspektywy i wyzwania związane z łańcuchami dostaw oraz prezentowano podejście do zarządzania kryzysowego. Uznani prelegenci, w tym przedstawiciele European Space Agency (ESA), Lockheed Martin, SENER Aeroespacial, WOLFTEN Sp. z o.o. oraz Rectangle Sp. z o.o., podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Omawiano również aspekty prawne sektora kosmicznego, a uczestnicy podkreślili znaczenie wartości dzielonych przez środowisko prawnicze zajmujące się tematyką prawa kosmicznego, w tym Grupę Roboczą ds. Prawa Kosmicznego przy Centrum Studiów Kosmicznych Akademii Leona Koźmińskiego.

W trakcie pierwszej sesji tematycznej, prowadzonej przez dr. hab. inż. Andrzeja Majkę, prof. PRz, skupiono się na problemach związanych z łańcuchami dostaw w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Dyskusja zgromadziła przedstawicieli biznesu, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i omówili trudności oraz strategie radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z łańcuchami dostaw, wynikającymi z pandemii, światowego kryzysu (inflacji) oraz wojny w Ukrainie. Przed sesją panelową głos zabrał dr inż. Tomasz Gałaczyński z Lockheed Martin, a następnie Michał Siemieniec z WOLFTEN Sp. z o.o. oraz Przemysław Iskrzak z Rectangle Sp. z o.o. Eksperci ci podzielili się praktycznymi przykładami, wskazując negatywne skutki pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie i innych kryzysów oraz inflacji, wpływających na łańcuchy dostaw w sektorach lotniczym i kosmicznym. Dyskutowane zagadnienia były ilustrowane wieloma realnymi przykładami działalności biznesowej reprezentowanych firm.

Podczas drugiej sesji kontynuowane były tematy poruszane podczas pierwszego panelu, a dyskusję moderował Michał Szwajewski z Space Entrepreneurship Institute. Rozpoczęła go prezentacja Francka Germesa z European Space Agency – ESA. W panelu wzięli udział również Beatriz Pérez Galán z SENER Aeroespacial oraz Piotr Kaczmarek-Kurczak z Akademii Leona Koźmińskiego. Podczas sesji poruszano zagadnienia dotyczące wyzwań związanych z zarządzaniem kryzysowym oraz podejścia ESA, SENER Aeroespacial i innych kluczowych graczy na europejskim rynku przemysłu kosmicznego do współpracy w trudnych warunkach pandemii, wojny w Ukrainie i globalnego kryzysu.

Trzeci panel dyskusyjny skupiał się na problematyce ochrony prawnej kontrahentów w sytuacjach kryzysowych. Sesję moderował dr Jakub H. Szlachetko z Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy tej sesji, w tym Małgorzata Polkowska z Akademii Sztuki Wojennej, Kaja Hopej z European Central Academy, prof. Dagmara Kuźniar-Kwiatek z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Bartosz Malinowski, radca prawny CBK PAN, zgłębili tematykę prawa kosmicznego, jednomyślnie podkreślając, że „kosmos współpracuje, kosmos nie chodzi do sądu”. Ich zgodność wynikała prawdopodobnie z faktu, że w ramach eksperckich zespołów zajmujących się prawem kosmicznym podzielają te same wartości. Dyskusja koncentrowała się na omówieniu różnych aspektów ochrony prawnej w kontekście kryzysów, które mogą wpływać na sektor kosmiczny.

Konferencja „Inżynieria ryzyk w sektorze kosmicznym” była ważnym forum dyskusji i wymiany wiedzy na temat zarządzania ryzykiem w sektorze lotniczym i kosmicznym. Spotkanie to zgromadziło ekspertów, badaczy i przedstawicieli biznesu, którzy wspólnie poszukiwali nowych rozwiązań i podejść, aby przeciwdziałać wyzwaniom kryzysowym w tych sektorach w przyszłości.