Podstrona: Ponad 7 milionów dla Politechniki Rzeszowskiej na prace badawczo-rozwojowe / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Ponad 7 milionów dla Politechniki Rzeszowskiej na prace badawczo-rozwojowe

2021-12-30 , red.  Marta Jagiełowicz
kategoria: Nauka
Program grantowy Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Do trzeciego naboru w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji wpłynęło 178 wniosków. W wyniku oceny formalnej, merytorycznej i rekomendacji Komitetu Alokacji Zasobów dofinansowanie otrzymały 63 zespoły naukowe. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej na realizację projektów badawczo-rozwojowych otrzymali 7 463 405,70 zł.

W ramach programu grantowego dofinansowanie otrzymało 29 projektów z Politechniki Rzeszowskiej. Dotyczą one m.in. opracowania i optymalizacji systemu do komunikacji satelitarnej i badań radiowych dla branży kosmicznej i lotniczej, opracowania naturalnego stymulatora wzrostu roślin czy innowacyjnej sondy peptydowej dla osób z chorobami metabolicznymi.

Duże zainteresowanie i wysoka jakość projektów sprawiły, że łączna pula przyznanych środków wyniosła ponad 17 mln zł, czyli więcej niż w dwóch poprzednich konkursach. Ponad 80% projektów realizować będą zespoły międzyuczelniane. Dofinansowanie otrzymały również inne podkarpackie uczelnie wyższe – Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu oraz Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Wszystkie projekty charakteryzują się wysokim potencjałem do tworzenia innowacji i rozwoju naszego regionu.

Szczegółowe informacje na temat naboru oraz lista rankingowa konkursu dostępna jest na stronie.

To już trzeci nabór do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. W ramach pierwszego naboru Politechnika Rzeszowska otrzymała 14 grantów na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł, natomiast w ramach drugiego naboru naszej uczelni przyznano 32 granty na łączną kwotę 4 527 485,30 zł.

O programie

Program grantowy na prace B+R jednostek naukowych jest realizowany w ramach projektu pt. „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I „Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.